szulesfelkesztito__0000_plevan_timea_ablak_a_vilagra_szulesztei_adatbazis_projekt

Szülésfelkészítő otthonról,
ami a szülés után sem hagy cserben,

mert addig maradhatsz velem, amíg szükséged van rám

Csatlakozz most, és próbáld ki 7 napig 990 Ft-ért!

Az ajánlatból még hátra van:

nap
óra
perc
másodperc

Te is feltetted már ezeket a kérdéseket?

Nem vagy egyedül!

Az Ablak a világra Klub olyan online közösség, ahol együtt nézünk szembe a szüléssel kapcsolatos kérdésekkel és aggodalmakkal.

Egy jól felépített szülésfelkészítő tájékozottá tesz.

A tájékozottság pedig segíteni tud a szülés alatti rutin beavatkozások számának csökkentésében.

A kórházanként eltérő szülésvezetési protokollok bizonytalanságot keltenek. A rutinszerűen végzett beavatkozások magas arány aggodalmat szül. Az orvosfogadás eltörlése a maradék biztonságérzettől is megfosztotta a kismamákat. Az Ablak a világra Klub Tudásbázisa olyan információk gyűjteménye, amik választ adnak a szüléssel kapcsolatos minden kérdésedre. Emellett nem csak naprakész, kutatásokkal alátámasztott információk tárháza, de megerősítő kapcsolódásokon keresztül is támogatja a szülésre való készülődést.

Milyen témák várnak a Klubbban?

online szülésfelkészítő

Közöttünk a helyed, ha

Született már kisbabád

De érzed, hogy valami nem úgy volt, ahogy kellett volna. Érzed, hogy valami hiányzott. És hiányzik valami, ami segít összeilleszteni a darabokat. Ami segít átlátni, hogy mi és miért történt legutóbb. Valami, ami segíteni tud, hogy legközelebb máshogy legyen.

Született már kisbabád

És bár az ő születésekor szerencsére minden ideálisan alakult, ettől még tudatosan szeretnél készülni a kistestvér érkezésére is.

Nem szültél még

De már most idegesítenek az olyan okoskodások, hogy “gyerek még nem maradt bent”, és többre vágysz mint sodródni az árral.

Úgy érzed

A szülésre való készülődés egyszerűbbnek tűnt, de most hogy elkezdted magad beleásni a témába, elveszel az információk tengerében. 

A klubot azzal a céllal alapítottam, hogy

Tájékozott lehess, és birtokában légy a legfontosabb tudnivalóknak.

A szülés folyamatának, szakaszainak megbeszélésén túl ismerni és érteni fogod a leggyakoribb szülészeti beavatkozásokat, azok előnyeit, hátrányait, és hogy mikor van rájuk tényleg szükség.

Támaszod legyen a tudatos felkészülésben.

Már a videós anyagok is óriási segítséget adnak, de a háttércsoportba rendszeresen érkező kiegészítő anyagok, a szakértői jelenlét, és a hasonló gondolkodású anyákkal való kapcsolódás mind téged támogat.

Megfogalmazhasd a szüléssel kapcsolatos preferenciáidat.

A részletes formációknak köszönhetően végig fogod tudni gondolni, hogy mi az ami fontos számodra a szülésed kapcsán, mi az, ami egyáltalán nem lényeges, és mi az, amiben hajlandó vagy kompromisszumot kötni.

Megtudd, amit máshol nem mondanak el.

Talán a legrészletesebb felkészítő anyag fog rendelkezésedre állni, amiben nem csak a felszínt kapargatjuk meg. Az a cél, hogy az összefüggések megismerésén keresztül magabiztos tudást szerezz a felkészüléshez.

Kevésbé érezd magad kiszolgáltatottnak.

Valószínűleg te is tartasz attól, hogy nem tudod befolyásolni a szülés körülményeit, és nem veszik figyelembe az igényeid. A klubban végig vesszük, hogy mik azok a tényezők, amikbe kapaszkodhatsz, amik növelik a biztonságérzeted. Beszélni fogunk arról is, hogy milyen kommunikációs technikák lehetnek a segítségedre a kéréseid megfogalmazásakor.

Egy klub, ahol nem kell magyarázkodnod a háborítatlan szülés iránti vágyad miatt.

A legtöbb tematikus csoportban

sokféle gondolkodású anyával találkozol. A világ színes, ezért a buborékunkon kívül lévő emberekkel való kapcsolódás fontos.

Azonban a szüléssel kapcsolatos társadalmi gondolkodást a “majd az orvos tudja”, “úgysem lehet rá felkészülni”, “gyerek még bent nem maradt, csak bízd a szakemberre” vélemények határozzák meg.

Így ha te többre vágysz,

mást szeretnél, ezekben a csoportokban nehezen kapsz használható választ a kérdéseidre.

Emellett ezekben a csoportokban ritkán biztosított olyan szakértői jelenlét, akik az evidenciák mentén terelgetnék a beszélgetéseket, és fontosnak tartanák a tudomány jelenlegi állása szerinti edukációt.

A moderálási elvek megrekednek a kommunikációs elveknél, és nem részük, hogy évtizedek óta meghaladott nézeteket ne engedjenek tovább terjedni.

Talán te is feszengtél már

amiatt, hogy ezekben a csoportokban kérdezz. Ha kérdeztél is, inkább anonim tetted. Esetleg már előre leszögezted, hogy természetesen csak és akkor szeretnél ezt vagy azt elkerülni, kérni stb. ha te és a baba is jól van.

Mert egyébként az a közgondolkodás, hogy aki kerülné a rutinból végzett szülészeti beavatkozásokat, az felelőtlen és önző. Így már a kérdés megfogalmazásakor előre bocsánatot kérsz, hogy egyáltalán érdeklődni mersz, van-e más mód is, mint az évtizedes poros protokollok.

Az Ablak a világra klubban

Az Ablak a világra klubban nem kell majd feszengened. Pontosan értjük, miért fontos ez számodra. Nem ítélkezünk, és amellett, hogy minden a döntésedhez szükséges információt igyekszünk átadni számodra, a döntésedet is ítélkezés nélkül, maximálisan elfogadjuk.

Egy jól felépített, kórháztól független szülésfelkészítő óriási előnyt biztosít számodra

A Szülészeti Adatbázis alapján jól látható, hogy mind az első, mind a többedszer szülő anyák körében

kevesebb szülészeti beavatkozás történik,

illetve több jó gyakorlat valósul meg,

ha az anya kórháztól független szülésfelkészítőt választ.

Az is tisztán látszik, hogy

a független szülésfelkészítők között is van különbség.

Az átadott tudás, a megvalósuló támogatás mennyisége, milyensége minden jel szerint a független felkészítők között is érezteti a hatását.
Ez pedig egybecseng azzal, amit már a Szülészeti Adatbázis létrehozása közben éreztem:

a statisztikák megmutatásán túl, muszáj részletesen elmagyaráznom azt is, hogy miért éppen ezeket a kérdéseket teszem fel.

Mert a számok önmagukban nem sokat mondanak egy avatatlan szem számára. Értelmet annak a temérdek könyvnek, kutatásnak a kontextusában nyernek, amiknek az olvasása a Szülészeti Adatbázis formálódásában is szerepet játszott.

Csatlakozz az Ablak a világra klubhoz és tegyünk meg együtt azért mindent, hogy a Te szülésed során is csökkenteni tudjuk az orvosilag indokolatlan beavatkozások számát.

Mégis ki vagyok én?

szulesfelkesztito__0000_plevan_timea_ablak_a_vilagra_szulesztei_adatbazis_projekt

Pleván Timi vagyok,

az Ablak a világra szülészeti adatbázis projekt megalapítója.

2019 óta gyűjtöm az anyák szüléssel kapcsolatos tapasztalatait, hogy összesítve közzétegyem.

Mára több mint 25 ezer anya tapasztalat áll már a rendelkezésemre.

Az adatgyűjtés miértjeiről, tapasztalatairól legutóbb a Partizán podcast csatornáján meséltem. A felvételt megelőző napon a Pázmány Péter Egyetemen voltam meghívott vendég a témában.

2022-ben meghívott vendég voltam az Anya csak egy fesztivál szülésre való felkészülés szerepéről tartott szakértői beszélgetésén.

Ugyanebben az évben az ELTE Illyés Sándor emléknapok keretében rendezett poszterbemutatón a Szülészeti Adatbázis statisztikáiból készült plakátommal nívódíjat nyertem.

A projekt céljairól és rólam ITT olvashatsz bővebben.

Már itt is találkozhattunk

Az ellentmondó tanácsoknak köszönhetően sokunknak okoz gondot a szülésre való felkészülés.

Nincs kitől kérdezz:

A szakembereknek alig van idejük.

Gyakran használnak olyan kifejezéseket, amit nem feltétlenül értesz, de nem mersz visszakérdezni vagy nincs idejük elmagyarázni a választ.

A várandósgondozás pedig amúgy is leginkább a különböző vizsgálatok elvégzésére, a leletek értékelésére korlátozódik.

A várandósság módosult tudatállapotában a rövid, tömör, egészségügyi információknál személyre szabottabb ellátásra vágynál.

Az előző generáció tagjainak

egész más körülmények között kellett helyt állni. Ritkán tudnak naprakész információkkal szolgálni, hiszen sok víz lefolyt azóta a Dunán, amióta ők a tudásukat megszerezték (ez egyébként sok szakemberre is igaz sajnos.), és kevesen követik a legkorszerűbb ajánlásokat.

A köz-gondolkodásban

egyébként is az az uralkodó nézet, hogy akkor jársz el felelősen, ha gondolkodás, kérdezés nélkül teszed, amit az orvos mond. Úgysem értesz hozzá, ne akadékoskodj.

A barátnőkkel, kolléganőkkel, nőrokonokkal

nem feltétlenül vagy egy hullámhosszon. Lehet, hogy nincs még gyerekük, így az első várandósságod során eltávolodtatok egymástól. De az is gyakori, hogy bár hasonló korú gyermekitek vannak a várandóssággal, gyermekneveléssel kapcsolatos elképzeléseitek annyira mások, hogy velük sem tudsz nyíltan beszélni az aggodalmaidról, kérdéseidről.

Így igen nehéz helyzetben vagy, ha fontos számodra, hogy

Rutin beavatkozások, méltatlan bánásmód ne árnyékolják be a szülésélményed.

Biztosítva legyen kisbabád számára a legjobb életkezdethez való jog minden feltétele.

Ne vegyék el tőled a kontrollt, és kompetens felnőttként bánjanak veled a szülőszobán.

Teljesen érthető, hogy ebben a kiszolgáltatott, bizonytalan helyzetben támogatásra, megerősítésre vágysz.

Az Ablak a világra klub egy olyan biztonságos hely, ahol az edukációs tartalmak mellett a lelki történésekkel is foglalkozunk.

Perinatális szaktanácsadóként kiemelten fontos számomra, hogy lelkileg is megerősödve készülhess kisbabád születésére.

Mi vár rád a klubban?

12 órányi videós szülésfelkészítő anyag

A szülés helyszíne, indulása, élettani folyamata, a leggyakoribb beavatkozások, az aranyóra, az első kórházi napok, a gyermekágyas időszak és a szülés körüli jogaiddal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók csaknem 40 videóban.  

Időbeli függetlenség

Az előre felvett anyagokat a saját tempódban tudod megnézni. Akár utazás, akár főzés vagy takarítás közben. Nem kell utaznod, időponthoz alkalmazkodnod, hogy részt vehess szülésfelkészítőn. Akkor nézed meg a videókat, amikor neked jó. A videókat a klubtagságod alatt korlátlanul visszanézheted.

Sok-sok extra, amiért igazán megéri ezt a felkészítőt választanod.

Az 37 videó már most átlagon felüli mennyiségű információt tartalmaz. De számos kapcsolódó téma van még, amiről érdemes beszélnünk. Olyanok, amikről szeretném ha hallanál. Olyanok, amikkel sokszor csak a szülés után találkozunk, és azt érezzük, bár, hamarabb tudtam volna. Szeretném, ha neked minél kevesebbszer kellene ezt érezned. Cikkek, képek, videók, friss hírek és izgalmas kutatási eredmények, érdekességek, amik színesítik, tovább mélyítik a felkészülés témáit. A klubban a program részei a várandósság, gyermekágy és szoptatás felkészítő kurzusok videói is, valamint vándor könyvekkel szélesítheted az ismereteid.

Havi élő kérdezz-felelek

Bármilyen perinatális időszakkal kapcsolatos kérdésedet lehetőséged van előre feltenni, melyre az élő során válaszolok.

Támogató zárt csoport állandó kérdezési lehetőséggel

Végig fogom majd a kezed. Ott leszek, hogy válaszoljak a felmerülő kérdéseidre. És ott lesz egy támogató női közösség, akik tartanak majd, és megosztják veled a bölcsességüket. A klub egyben kapcsolódási lehetőség hasonló gondolkodású anyákkal.

Tapasztalat csere olyan anyákkal, akik ott szülnek, ahol te is tervezel.

A szülészeti adatbázis statisztikái segítenek közelebb kerülni ahhoz, hogy egy-egy kórházban mire lehet számítani. A klub online közössége pedig megteremti a lehetőséget a közvetlen beszélgetésekre. Az egymáshoz való kapcsolódások nyomán anyaközösségek jöhetnek létre, melyek jelentősége túl mutat a szülésre való felkészülésen. Az anyai elszigeteltség összefüggésbe hozható a szülés utáni depresszióval. A hasonló gondolkodású anyákkal való kapcsolódás, közös séták, találkozások csökkenti az izolációt.

Amit ad neked a klub

A sok órányi edukációs tartalom mellett a közösség érzését.

Látni fogod, hogy nem vagy egyedül a kérdéseiddel, az aggodalmaiddal.

Itt megtapasztalhatod, hogy más is hasonlókon megy keresztül. Különös jelentőséggel bírhat ez, ha a környezetedben mások életében még nem aktuális a gyermekvállalás témája. De akkor is, ha a barátnőid, családtagjaid egészen más nézeteket vallanak, mint te.

A magányosság, a megértetlenség nagyon nyomasztó tud lenni.

Azok a gondolatok, amit a békesség kedvéért nem mondasz ki, frusztrálók lehetnek.

Itt hasonló szemléletű emberekkel lesz lehetőséged kapcsolódni.

Nem kell attól feszengened, hogy ha felteszel egy kérdést, akkor valaki bagatellizálja annak a jelentőségét. Támogató társakra találsz akkor is, ha környezetedben senki nem támogat. Mi támogatni fogunk. Nem csak egyszerűen videók és anyagok sokaságát kapod.

A mindennapok sodrában könnyű megfeledkezni egy-egy anyagról.

De a csoport aktív közösségi élete, a kapcsolódó anyagok, a tematika mentén hetente érkező e-mailek, a zárt csoportban található, feldolgozást segítő kalauzok mind téged támogatnak.

Nem kell keresned-kutatnod az információkat.

Ráadásul olyan adatokhoz férek hozzá, amihez nem sokan. Olyan részletességgel beszélek a szülés/születés témájáról, amilyennel szülésfelkészítő keretében valószínűleg senki más.

Komplex módon erősítelek meg abban, hogy képes vagy megszülni a kisbabádat.

Nem csak egy-egy momentumról beszélünk.

Összefüggésében nézünk át minden szüléshez kapcsolódó témát.

Segítek megérteni a hazai ellátást. Rendszerszemléletben beszélünk a szülés-születés témaköreiről.

A lelki felkészülésre is figyelmet fordítunk.

Perinatális szaktanácsadóként állok majd melletted a felkészülés heteiben, hónapjaiban, majd azután is, hogy megszületett a kisbabád. A szülésre való készülés után, szükség esetén segíteni tudlak akkor is, ha valami nem úgy sikerül, mint ahogy eltervezted.

Az én szüléstörténetem

Gondolatok, amik benned is felmerülhettek

Egy ideális világban nem kell. Illetve, ha te nem akarsz, ha számodra ez nem fontos, akkor sem.

A szülésre akkor érdemes készülni, ha tudni szeretnéd, hogy mi és miért történik veled és a kisbabáddal a szülés során, majd az követően. Ha nem passzívan elszenvedni szeretnéd a szülés eseményeit. Ha fontos számodra, hogy megtarthasd a kontrollt és nem csak sodródni szeretnél az árral.

A jelenlegi szülészeti ellátás ritka kivételektől eltekintve a rutinszerű beavatkozásokra, szokásjogokra, kórházi protokollokra épül. Azt mutatják a statisztikák, hogy egy-egy beavatkozás megtörténte (például a szülés indításáé, vagy a burokrepesztésé, vagy a gátmetszésé) attól is függ, hogy az anya ismeri-e ezeket a beavatkozásokat, tudja-e mikor indokolt az alkalmazásuk.

Egy szülésre átlagosan 9 ilyen beavatkozás jut. Élettani, komplikáció mentes szüléseknél. Viszont az átlagtól kevesebb, ha az anya jól felépített, kórháztól független szülésfelkészítőn vett részt. Vagyis nem az orvosi indokoltság, hanem a rutin és a szokásjogok a meghatározóak sok esetben, amikor egy beavatkozást elvégeznek. Viszont egy felkészült anya tudja, hogy kérdezhet, mondhat nemet. Ha a helyzet engedi, élhet a megszerzett tudással, ami csökkentheti ezeknek a beavatkozásoknak a számát a szülése során.

Azért a feltételes mód, mert a szülészeti ellátás rendkívül medikalizált, hierarchikus, patriarchális. Így a legalaposabb felkészülés sem garancia sajnos.

Bármikor, bármilyen akár az anyát, akár a babát, akár mindkettőjüket érintő okból szükség lehet valamilyen beavatkozásra. Ez teljesen természetes, és teljesen rendben van. Azért vannak ezek a beavatkozások, hogy ha egészségügyi ok van rá, akkor alkalmazzák őket. Ezekben az esetekben az egyértelmű érdekünket szolgálják. A szülésfelkészítőknek és így a klubnak sem az a célja, hogy a szülés alatt ne történjen orvosilag indokolt beavatkozás.

Az egyik cél, hogy tudd, mikor mi történik a testedben, és ha valami felmerül, akkor értsd, hogy az mit jelent, miért van rá szükség. Ez növeli a magabiztosságod, csökkenti a frusztrációd, kevésbé fogod magad kiszolgáltatottnak, elveszettnek érezni. A szülés során felmerülő rutinból, tehát nem orvosi okból végzett beavatkozások arányának a csökkentésében segíthetnek a felkészítők.

De csak így feltételes módban. Mert a rendszer medikális jellegéből adódóan nincs, aki garanciát tud adni arra, hogy nem történik ilyen. Viszont azt mutatják a statisztikák, hogy van esély ezek közül többet-kevesebbet elkerülni. Átlagosan. Nyilván van, aki a felkészülésének és a kedvező körülmények elegyének köszönhetően minden beavatkozás nélkül tud megszülni. De ehhez kellenek a kedvező körülmények is. Míg más, ugyanolyan felkészültséggel kedvezőtlen körülmények között akár az átlagosnál több rutin beavatkozáson esik át. Ez nem az ő hibája.

Nincs olyan, hogy ha jobban készült volna, akkor másképp lett volna. Ez a felelősség nem tehető az anyákra, hiszen nagyon súlyos rendszerhibák között kell életet adniuk. A méltó bánásmód és a maximális, evidenciákon alapuló ellátás mindenkinek járna. Akkor is, ha soha egy sort nem olvas el a szülés témájában, és akkor is, ha szenvedélyesen bújja a témát. Az pedig, ha ezt nem kapod meg soha nem a te hibád, és nem kell bűntudatod legyen, hogy vajon eleget készültél-e.

A kórházi szülésfelkészítő célja ismertetni a helyi szokásokat. Ez a tudás nagyon jól tud jönni, így mindenképp javaslom, hogy ha van a környékeden ilyen, ráadásul ingyenes, akkor vegyél rajta részt. A hely és az ott dolgozók megismerése csökkenti a frusztrációd, segít, hogy ne érezd magad elveszettnek, amikor szülni mész. Viszont a kórházi felkészítőn kevés szó esik az élettani folyamatokról. Arról, hogy az esetek 85%-ában minden fajta beavatkozás nélkül meg tudnád szülni a kisbabád.

A szülészeti adatbázis alapján azok az anyák szültek a legtöbb beavatkozással, és azoknak az anyáknak volt része a legkevesebb jó gyakorlatban, akik kórházi szülésfelkészítőn vettek részt. Sok tekintetben még azok az anyák is jobban jártak hozzájuk képest, akik egyáltalán nem vettek részt felkészítésen. A legkevesebb beavatkozás és a legtöbb jógyakorlat a kórháztól független szülésfelkészítőt választó anyák körében történt. Akkor is, ha az anyák szültek már korábban.

Ez egészen biztosan így van. Bátorítalak is, hogy nézz utána minél több információnak, minél több forrásból. Én is gyakran ezt csinálom. Például tettem így akkor is, amikor hónapok munkájával megírtam a projekt 250 oldalas TudásBázisát, ami a videók alapját adta. Kérdés, hogy mennyire szeretnél mélyre menni a kutatásban, mennyi energiád van a forrásokat elemezni, és mennyi időd van minderre?

A klubban én a személyes kapcsolódás lehetősége által és a tapasztalataim révén több vagyok a találati lista egy-egy személytelen eleménél. Az információk összeszedheted, de vajon adja-e a google azt a többletet, amit én adok neked?

Nem neked való, ha ,

  • úgy gondold gyerek még bent nem maradt, ezért neked a felkészüléssel nincs dolgod.
  • Szerinted majd az orvos tudja, te nem is akarsz ezzel foglalkozni.
  • Nem érdekel a szülés/születés témája.
  • Úgy gondolod a szülést csak túl kell élni, nem érdemes a részletekkel törődni.
  • Még tőlem is többet olvasol a témában, és nem tudnék neked semmiben újat mondani. (Az általam írt tudásbázis (ami a videók alapja) 250 oldal. Csak a megírása során hivatkozott források +20 oldalt tesznek ki. Könyvek, publikációk igen nagy számban. És ez csak az az irodalom mennyiség, amit hivatkoznom kellett….)
  • Segítő szakmákban embert választunk. Ha nem vagyok neked szimpatikus, ha más típusú kommunikáció áll hozzád közelebb, ha nem tudsz velem kapcsolódni, akkor sem való neked a klub. Fontos, hogy megtaláld azt a szakembert, akivel egy hullámhosszon vagytok

Lehet, hogy szültél már, de ezt a kisbabát most először fogod megszülni, és minden szülés más. Ugyanannak az anyának az egyes szülései is mások, ezért érdemes minden szülésre külön készülni. Különösen igaz ez, ha úgy érzed, az előző szülésed hagyott valami űrt maga után. Ha vannak olyan dolgok, amikről tudod, hogy legközelebb máshogy szeretnéd. Viszont hiába érzed ezt a hiányt, ha nincs aki kísérjen az úton. Szültél már, de szinte biztos, hogy tudok újat mondani. Olyat, ami helyére teszi a hiányzó képkockákat. Olyat, ami akkor is támogat, ha korábban is elégedett voltál a szüléseddel.

 

Emellett, ahogy fentebb is írtam, kevesebb beavatkozás (szülésindítás, burokrepsztés, méhszájtágítás, gátmetszés stb.) és több jó gyakorlat (pl zavartalan aranyóra) történik a második szülés esetén is, ha az anya részt vett kórháztól független szülésfelkészítőn.

Nekem pedig eszemben sincs, hogy meggyőzzelek. Szerintem fontos, ezért alapítottam a klubot, és ezért van az Ablak a világra projekt egésze. A világért nem akarok rád tukmálni olyat, ami neked nem kell. Azért sem, mert téged frusztrálni fog a klubban található tartalom, engem meg az, ahogy reagálsz rá. De egy pillanatig nem baj, hogy nem értünk egyet. Ez így van rendben.

Nem kell a különböző csoportokban gyűjtögetni az információkat az egyes szülészetekről, itt egy helyen találsz meg mindent. Lehetőséged nyílik a közvetlen tapasztalat csere mellett a nyílt kommunikációra is: nem az intézmények dolgozói működtetik a csoportot, illetve nem tagok a csoportban, így feszengés nélkül tehetsz fel bármilyen kérdést.

A klubtagság egy befektetés a jövőbe. Egy támogató eszköz, ami segíthet csökkenteni a szülészeti beavatkozások előfordulását a szülésed során. Nincs olyan beavatkozás, aminek ne lennének lehetséges kockázatai, szövődményei. Ha bármelyik rutin beavatkozás elkerülésében segíteni tud a Klub, már megérte a befektetést.

Mi lesz, ha nem fektetsz időt, energiát a felkészülésbe és kapaszkodók nélkül érkezel a szülőszobára?

A szülészeti adatbázis adatait hosszasan vizsgálva az a kép rajzolódott ki, hogy kevesebb beavatkozással és több jó gyakorlat mellett szülnek azok az anyák, akik kórháztól független szülésfelkészítőn vesznek részt. Mondok egy példát. A második szülésükről beszámoló anyák között 20% volt a császármetszés aránya, ha kórházi szülésfelkészítőn vettek részt. Viszont csak 9,3%, ha kórháztól független felkészítőt választottak. A szintetikus oxytocin használata 51,6% volt kórházi felkészítő esetén, viszont “csak” 35,9% független felkészítés esetén. Vagy ha a jó gyakorlatokat nézem, akkor a második szülésükről beszámoló anyák között a kitolási szakaszban az anyák 5,8%-a volt az egyébként legkedvezőbb függőleges testhelyzetben, ha az anya kórházi szülésfelkészítőn vett részt. Viszont 20%, ha függetlenre ment el. Az aranyóra 28,1% helyett 39,8%-ban valósult meg független felkészítést választó anyák esetében. Igen, sajnos ilyenkor sem nulla a beavatkozások aránya, és nem 100% a jó gyakorlatoké. De ha épp a klub által biztosított részletes ismeretek segítenek abban, hogy akár csak 2 beavatkozással is kevesebben legyen részed, és 2 jógyakorlattal többet tapasztalj meg, nem éri meg befektetni rá?

Emellett kutatások szerint nagyobb eséllyel lesz negatív a szülésélmény, ha az anya nem informálódik a szülésről.

Anyaként írtam, anyáknak. Igen, közben perinatális szaktanácsadó lettem, de a projekt mögött alapvetően egy anya áll. Egy olyan anya, aki azt szeretné, hogy más anyák is hozzáférhessenek az információkhoz, de már sokkal könnyebben, mint ő maga. Elhitették velünk, hogy a szüléssel kapcsolatos információk olyan magasan vannak, hogy úgysem tudnánk megérteni, és felesleges is ezzel foglalkoznunk, csak bízzuk magunkat az orvosokra. Valójában nagyon is logikus, érthető információkról van szó, amit kutatásokkal alátámasztva, de közérthető formában adok át neked.

Kisgyermek, munka mellett nehéz több órás, több alkalmas felkészítő sorozatokon részt venni. Összeegyeztetni az időt, a helyet. Ezek az előre felvett anyagok biztosítják, hogy akkor foglalkozz a témával, amikor épp időd van rá. Takarítás, főzés, utazás közben is hallgathatod. A tematika úgy került felépítésre, hogy lépésről lépésre tudj haladni, ne legyen elárasztó mennyiségű a tananyag. Ugyanakkor nem veszted el a kérdezés lehetőségét, a kapcsolódást, mert a háttércsoportban bármikor tudsz kérdezni, kapcsolódni. A rendszeres élő Q&A alkalmak során élő szóban is lehetőséged van választ kapni a kérdéseidre.

A fizikai távolság sem akadály többé. Nem kell, hogy nyomasszon, hogy a környékeden nincs olyan felkészítő, amire szívesen elmennél. Vagy olyan, ahová könnyedén meg tudod oldani az eljutást. Az otthonod kényelméből tudsz csatlakozni a csoporthoz. Mindezt akkor, amikor számodra jó, és annyi időben, amennyi éppen belefér. Az 56 videó tartalma 12 hét alatt heti másfél óra időráfordítást igényel tőled.

Másik oldalról pedig: Mennyi időt töltesz a közösségi médiában céltalan görgetéssel? 😉

A klub szüléssel kapcsolatos anyagai kitérnek a császármetszés témájára is. Azonban a klub alapvetően a hüvelyi szülésre készülő anyák részére tartalmaz információkat.

A klub alapvetően kórházi szülésre készíti fel a klubtagokat. Azonban számtalan téma van, ami otthonszülésre készülő anyák esetén is fontos és hasznosítható. Az otthonszülés feltétele a bábai felkészítő, amitől jobb felkészülési mód nem igen van. Ajánlom viszont a klubot, ha van egy otthonszülés irányába még nem elkötelezett párod. A Tudásbázis feldolgozása után érdemes újra beszélgetnetek a kérdésről. Ugyanígy segítségedre lehet neked is a döntésben, ha még nem vagy abban biztos, hogy otthon szeretnél szülni.

A VBAC-re készülődésnek két alapvető vonala van az én nézetem szerint. Az egyik a támogató közeg megtalálása, ha arra van lehetőség. Kevés helyen, kevés szakember támogatja a császármetszés utáni hüvelyi szülést. Ráadásul változó feltételeket szabnak. A lehetőségek feltérképezése és a császármetszés előzmény miatt emelt extra akadályok leküzdése képezi a készülés egyik részét. Másik oldalról azonban azt gondolom, hogy a testi-lelki-tudásbeli felkészülés nem igazán különbözik a hüvelyi szülésre való készülésnél. Alapvetően ugyanazok támogatják a vajúdást, a szülés folyamatát, mintha nincs császáros előzmény. A korábbi szülésélmény feldolgozása, a szülés körüli jogok ismerete, vagy a fájdalomcsillapítási technikák terén tett tájékozódás nem igazán különbözik. Így azt gondolom, hogy VBAC-re készülve is neked való a klub. A közösség ereje, a tapasztalatcsere, a tudásbázis anyagai támogatni tudják a felkészülésedet.

A klubban központi téma a magyarországi szülészeti ellátás. Ugyanakkor a szülés egy élettani folyamat, ami a világ minden táján ugyanúgy zajlik (az egyéni eltéréseket figyelembe véve persze). A szülészeti beavatkozások is ugyanazok, ugyanazok az orvosi okai, az előnyei, a hátrányai. Így ez utóbbi szempontokat nézve, azt gondolom abszolút érdemes csatlakoznod, így már csak a helyi viszonyok feltérképezésére kell külön figyelmet fordítanod.

Ha velem készülsz, azzal a szülészeti adatbázis fennmaradását támogatod.

Próbáld ki most a klubot 7 napig 990 Ft-ért!

nap
óra
perc
másodperc

Éves előfizetés

12 havi klubtagság 6 hónap áráért
Ft 89400 éves
  • 37 videó csaknem 12 órában: a szülészeti ellátás jellemzői; az otthonszülés és a kórházi szülés különbségei; a szülés élettani folyamata, indulása, szakaszai; szülészeti beavatkozások (szülésindítás, burokepesztés, gátmetszés stb.); a szülési fájdalom szerepe, gyógyszeres és természetes fájdalomcsillapítási módszerek; a császármetszés menete, okai, anyát és babát érintő kockázatai; aranyóra; újszülöttellátás; őssejttárolás; jogaid a szülőszobán. Értéke: 53900 Ft.
  • A várandósság testi-lelki változásai, a magzat fejlődésének mérföldkövei, apáváválás és szexualitás. 6 videó 71 percben. Értéke: 5900 Ft
  • Gyemekágy kurzus videói: 3 videó, 90 percben a gyermekágy legfontosabb témáival. Értéke: 6900 Ft.
  • Szoptatásfelkészítő kurzus videói: 10 videó, 164 percben. A tejtermelés alapjai, anyatej összetétele, éjszakai gondoskodás, tévhitek. Értéke: 14900Ft.
  • Részvétel a havi tematikus webinárokon Értéke: 14900 Ft/hó
  • Részvétel a havi élő kérdezz-felelek alkalmakon, amit bármikor visszanézhetsz. Értéke: 14900 Ft/hó
  • Kedvezményes egyéni konzultáció: perinatális szaktanácsadás 4000 Ft kedvezménnyel Értéke: 4000 Ft/alkalom​
  • Kiegészítő felkészülést támogató anyagokat: cikkek, képek, videók, vándorkönyvek Értéke: nehezen meghatározható
  • 12 havi tagság a zárt csoportban: támogató csoport állandó kérdezési lehetőséggel, szakértői támogatással, tapasztalatcsere és kapcsolódási lehetőség hasonló gondolkodású anyákkal. Értéke: felbecsülhetetlen
  • A klubtagság alatt korlátlanul visszanézhető videók.
  • Azonnali hozzáférés a videós anyagokhoz.

Fél éves előfizetés

6 havi klubtagság 4 hónap áráért
Ft 59600 félév
  • 37 videó csaknem 12 órában: a szülészeti ellátás jellemzői; az otthonszülés és a kórházi szülés különbségei; a szülés élettani folyamata, indulása, szakaszai; szülészeti beavatkozások (szülésindítás, burokepesztés, gátmetszés stb.); a szülési fájdalom szerepe, gyógyszeres és természetes fájdalomcsillapítási módszerek; a császármetszés menete, okai, anyát és babát érintő kockázatai; aranyóra; újszülöttellátás; őssejttárolás; jogaid a szülőszobán. Értéke: 53900 Ft
  • A várandósság testi-lelki változásai, a magzat fejlődésének mérföldkövei, apáváválás és szexualitás. 6 videó 71 percben. Értéke: 5900 Ft
  • Gyemekágy kurzus videói: 3 videó, 90 percben a gyermekágy legfontosabb témáival. Értéke: 6900 Ft.
  • Szoptatásfelkészítő kurzus videói: 10 videó, 164 percben. A tejtermelés alapjai, anyatej összetétele, éjszakai gondoskodás, tévhitek. Értéke: 14900Ft.
  • Részvétel a havi tematikus webinárokon Értéke: 14900 Ft/hó
  • Részvétel a havi élő kérdezz-felelek alkalmakon, amit bármikor visszanézhetsz. Értéke: 14900 Ft/hó
  • Kedvezményes egyéni konzultáció: perinatális szaktanácsadás 4000 Ft kedvezménnyel Értéke: 4000 Ft/alkalom
  • Kiegészítő felkészülést támogató anyagokat: cikkek, képek, videók, vándorkönyvek Értéke: nehezen meghatározható
  • 6 havi tagság a zárt csoportban: támogató csoport állandó kérdezési lehetőséggel, szakértői támogatással, tapasztalatcsere és kapcsolódási lehetőség hasonló gondolkodású anyákkal. Értéke: felbecsülhetetlen
  • A klubtagság alatt korlátlanul visszanézhető videók.
  • Azonnali hozzáférés a videós anyagokhoz.

Havi előfizetés

Kedvező havi díj
Ft 14900 havi
  • 37 videó csaknem 12 órában: a szülészeti ellátás jellemzői; az otthonszülés és a kórházi szülés különbségei; a szülés élettani folyamata, indulása, szakaszai; szülészeti beavatkozások (szülésindítás, burokepesztés, gátmetszés stb.); a szülési fájdalom szerepe, gyógyszeres és természetes fájdalomcsillapítási módszerek; a császármetszés menete, okai, anyát és babát érintő kockázatai; aranyóra; újszülöttellátás; őssejttárolás; jogaid a szülőszobán. Értéke: 53900 Ft
  • A várandósság testi-lelki változásai, a magzat fejlődésének mérföldkövei, apáváválás és szexualitás. 6 videó 71 percben. Értéke: 5900 Ft
  • Gyemekágy kurzus videói: 3 videó, 90 percben a gyermekágy legfontosabb témáival. Értéke: 6900 Ft.
  • Szoptatásfelkészítő kurzus videói: 10 videó, 164 percben. A tejtermelés alapjai, anyatej összetétele, éjszakai gondoskodás, tévhitek. Értéke: 14900Ft.
  • Részvétel a havi tematikus webinárokon Értéke: 14900 Ft/hó
  • Részvétel a havi élő kérdezz-felelek alkalmakon, amit bármikor visszanézhetsz. Értéke: 14900 Ft/hó
  • Kedvezményes egyéni konzultáció: perinatális szaktanácsadás 4000 Ft kedvezménnyel Értéke: 4000 Ft/alkalom​
  • Kiegészítő felkészülést támogató anyagokat: cikkek, képek, videók, vándorkönyvek Értéke: nehezen meghatározható
  • A klubtagság idején csatlakozási lehetőséga zártárt csoporthoz: támogató csoport állandó kérdezési lehetőséggel, szakértői támogatással, tapasztalatcsere és kapcsolódási lehetőség hasonló gondolkodású anyákkal. Értéke: felbecsülhetetlen
  • A klubtagság alatt korlátlanul visszanézhető videók.
  • Azonnali hozzáférés a videós anyagokhoz: havi tagdíjfizetés esetén a videós anyagok hétről-hétre válnak elérhetővé a Klubban. Minimum 3 hónaps klubtagsággal kalkulálj. Ha saját tempóban szeretnéd nézni a videókat, válaszd a féléves vagy az éves előfizetést.

Gyakran ismételt kérdések

A klubot 7 napig a kedvezményes áron próbálhatod ki. Elkezdheted nézni a videókat, csatlakozhatsz a zárt csoporthoz, betekintést nyersz a Klub életébe. Ha tetszik velünk, akkor nincs semmi tennivalód, a próbaidőszak letelte után automatikusan levonódik a számládról a Klub tagsági díja. Ha pedig úgy döntenél, nem ezt a felkészülési módot keresed, szomorú leszek, de természetesen elfogadom a döntésed. Fontos, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb felkészülési formát. A 7 napos próbaidőszak alatt bármikor egy kattintással lemondhatod a tagságodat. Fontos azonban, hogy ezt 7 napon belül megtedd, különben már csak a következő hónaptól tudod lemondani a tagságod.

Az anyagokhoz a klubtagságod ideje alatt férsz hozzá.

Ha a havi tagdíj fizetést szeretnéd választani, akkor a szülés kiírt napja előtt legkésőbb 10-12 héttel érdemes elkezdeni a felkészülést a klubban. A klub tematikájában 9 hét alatt érünk végig a szülés témáin, melyet a szoptatásra és gyermekágyara felkészítő anyagok követnek. De nem csak a tematika miatt nem érdemes az utolsó pillanatra hagynod a felkészülést. A megszerzett tudásnak ülepednie kell. Fel fognak merülni kérdéseid, amikre meg kell tudd a választ. Lehet, hogy megváltozik a véleményed dolgokban. A szülés napjához közeledve szűkülnek a lehetőségek.

Ha az azonnali hozzáférést biztosító csomagok közül választasz, akkor is érdemes időt hagynod magadnak az anyagok feldolgozására. Csak a szülésfelkészítő videók 12 órát tesznek ki. Ahogy az előbb is írtam, a megszerzett tudásnak ülepednie, érnie kell. Jó, ha nem az utolsó pillatnara hagyod a felkészülést.

Az “alap” tananyag 56 lecke és csaknem 20 óra. Emellé érkeznek kiegészítő anyagok a zárt facebook csoportba és a tanulói felületedre is.

A támogató csoportban bármikor tudsz kérdezni. Emellett havonta egy élő kérdezz-felelek formájában is felteheted a kérdéseid.

Úgy képzeld el, mint a Netflix előfizetést. A regisztrációt követően. a választott csomagnak megfelelően havonta/félévente/évente terhelődik a számládon a klub tagságidíja. Ha már nem szeretnél klubtag lenni, akkor pedig lemondhatod a szolgáltatást.

Szomorú lennék, ha így döntenél, de természetesen igen. A klubtagságod az érintett időszakban még aktív marad. A fordulónapodon viszont már nem vonjuk le a következő havi/féléves/éves díjat és ekkor veszted el a zárt csoporthoz való hozzáférésed, illetve a tanuló felülethez való jogosultságod.

  • A klub által nyújtott szolgáltatásokat az előfizetésed érvényességi ideje alatt tudod élvezni. Időarányos visszatérítésre nincs lehetőség.
  • A klubtagságod lemondása esetén 3 hónapig nem fogsz tudni újra csatlakozni.

    Amennyiben a klubtagságod második alkalommal is lemondod, a tagságod véglegesen visszavonásra kerül, és nem tudsz többet újra csatlakozni.

A havonta megújuló rendszer miatt kizárólag online bankkártyás fizetésre van mód.